Fordító - Translate

DOMOKOSMUSIC

DOMOKOSMUSIC Ars Poetica: Zeneszerzői küldetésem, hogy új hangvételű - Smooth Art stílusú - művek komponálásával befogadhatóbbá tegyem...

2023. február 23., csütörtök

Február 8. A biztonságos internetezés világnapja 👩🏽‍🏫 👨🏽‍🏫📚 📖 🛤🌄♻️ ✅

 

Február 8. A biztonságos internetezés világnapja

👩🏽‍🏫 👨🏽‍🏫📚 📖 🛤🌄♻️ ✅

 

            Az előző blogbejegyzésem a Diszruptív innováció a művészeti nevelésben címet kapta, ugyanis ez az újító diszruptív (a rossz és elavult hagyományokat, szokásokat megszakító) szemlélet meghatározhatja a hosszútávú fennmaradás sikeres megvalósítását, kiemelten a művészeti nevelés területén.

A mostani írásom erre épülve kapta meg a témáját, amely a biztonságos internetezésről szól, kiemelten a világnap alkalmából, ami – tapasztalatom alapján - meglehetősen kevés figyelmet kap a köznevelési intézményekben.

Egy kis előtanulmány ehhez a blogbejegyzéshez:

Köznevelés a digitalizáció küszöbén

A digitális kultúra szerepe a köznevelésben

Digitális közösségépítés a köznevelésben

Digitális köznevelés új utakon

Digitalizáció a művészetoktatásban

Adatstratégia a köznevelésben

           

            Nem árulok el nagy titkot, amikor kijelentem, hogy a tanulók többsége még mindig kizárólag szórakozásra használja a digitális eszközeit, valamint az azokkal elérhető - globális tudáshoz hozzáférést biztosító - világhálót.

Ennek a legnagyobb veszélye az, hogy gyermekkorban nem tanulják meg tudatosan kezelni eszközeiket, célzottan megtalálni a releváns információkat, hasznosan felhasználni a megszerzett adatokat, megvédeni magukat az erőszakos irányítástól, megvédeni az adataikat az illetéktelenektől és kritikusan elemezni a digitális, valamint a személyes és szakmai környezetüket.

Ezt a problémát elmélyíti, hogy a digitális tér és a közösségi média – agyunkat elárasztó és elkápráztató – impulzusai olyan mértékű függőséget okoznak, amely képes teljes tudattalansági állapotba ejteni a felhasználót, a külvilágból érkező hatások teljes kizárása mellett.

Nagycsaládos szülőként, családfőként és művésztanárként fokozottan felelősséget vállalok a mindennapokban is a digitális tér, azon belül az internetezés veszélyeinek tudatosítására és sajnos még egy jelenleg kislétszámú informális csoport tagja vagyok, akik a tiltás helyett az edukációs felkészítést tartják eredményesnek a digitális eszközhasználattal kapcsolatban.

Tiltásról azért nem eshet szó, mert a most nevelkedő gyermekek választási lehetőség nélkül kényszerülnek az érintőképernyős okoseszközök használatára a későbbi életszakaszaikban úgy, mint a projektmunkákban és a leendő munkahelyükön is. Könnyen előre jelezhető, hogy ezeket az eszközöket mesterséges intelligencia segítségével kiegészítve fogják használni, de még az is valószínűsíthető, hogy idővel 7D hologramtechnika is széles körben rendelkezésükre fog állni.

            Személyes segítséget tudok nyújtani a hozzám beiratkozó zenész növendékeknek, ugyanis a helyes - és az egészségmegőrzésre is fokozottan alkalmas – légzéstechnika elsajátítása mellett finommotorikus mozgásokat is magas szinten begyakorolnak, hiszen egy századmilliméternyi eltérés esetén a furulyájuk sipoló, hamis és hallgathatatlan hangokat adna ki. Tehát kénytelenek elsajátítani a legkissebb ujjmozdulatokat is, amely gyakorlat a későbbi digitális eszközhasználati tevékenységeikben óriási előnyhöz juttatja őket a vetélytársaikkal szemben.

            Mivel egészségügyi, környezettudatossági és gazdaságossági okokból sok éve elektromos autókat használok, gyakran elém kerül Tesla neve, akiről a korunk legfejlettebb elektromos autó ökoszisztémáját is elnevezték.

Tesla szerint minden energia rezgés és én ennek a kijelentésnek nagy jelentőséget tulajdonítok, hiszen hivatásomból adódóan a rezgések tudatos irányítását végzem professzionális szinten.

Zeneművésztanárként pontosan ezt tanítom a növendékeimnek is, ugyanis a furulyaórákon a különböző magasságú hangokat különböző intenzitású levegőoszlop irányításával tudják esztétikusan megszólaltatni, amelyek így a megfelelő hanghullámok megtalálásával átadják a rezgést a hangszer testének, majd a helyiség levegőjébe jutva – legjobb esetben – kellemes érzést keltenek a hallgatóságban.

            Ezt a hatást a digitális térben is elérhetjük mérsékelt mértékben és erősen függve a felhasználó hangrendszerétől, de a közösségi oldalakon és videomegosztókon történő megjelenés előnyei és lehetőségei sokkal nagyobbak a veszélyeinél.

Saját lányaim 4-5 éves koruk óta rendszeresen jelen vannak a videomegosztókon legújabb produkcióikkal és 4-8 év eltelte után már büszkén bemutatják fejlődési útjukat a társaiknak, akik közül emiatt többen kedvet kapnak a hangszerjátékhoz.

Fontos megjegyeznem, hogy a közösségi oldalakon történő képi megjelenésüket minden esetben leegyeztetjük velük és a nem kívánatos képeket később töröljük a portfoliójukból.

Ez a tudatos magatartás odáig vezetett, hogy mára fokozott önbizalommal és reális önértékeléssel rendelkeznek, - a rendszeres iskolai abúzusok, támadások ellenére - fizikai, lelki, szellemi és neurológiai szempontból is kiegyensúlyozottak, valamint kiemelkedő az immunrendszerük, amely tudományosan bizonyítottan annak is az eredménye, hogy jól érzik magukat mind a személyes, mind a digitális térben.

            A következő lépés – az egész korosztályuk esetében – a látens szabályok látható és írott internetes törvényekké alakítása és olyan szokások kialakítása, amelyek segítik a békés egymás mellett élést, valamint a kölcsönös elfogadást és kedvező értékelést a digitális térben is.

Ehhez arra lesz szükség, hogy önkritikát és önfegyelmet gyakorolva szülőként, felnőttként és pedagógusként is odafigyeljünk szavainkra, tetteinkre, de még a testbeszédünkre is. Ez utóbbit ugyanis a gyermekek nagyon érzékenyen képesek utánozni és szavak nélkül is, vagy még jobban képesek kifejezni érzelmeiket csupán a testbeszédükkel, akárcsak a zenében a hangok megszólaltatásával.

Ezek a minták rendkívül fontosak a következő generációk nevelésében és az ahhoz szükséges példamutatásban, hiszen a megfelelő példa biztosítása mellet nem alakulhanak ki a mai korra jellemző társadalomkulturális problémák a digitális térben, amelyek a személyes térbe is kiterjedhetnek. Tehát a megelőzés lehet a megfelelő módszer.

A rendszeres beszélgetés a másik helyes út, hiszen ma már a család nem tölti be a kiegyensúlyozott életmódra felkészítő jellegét, ezért sok gyermeknek mentális problémája van, ez a zeneórákon is jellemző probléma.

Ma egy zenetanárnak egyben professzionális pszichológusi szerepkörrel is rendelkeznie szükséges, ahhoz hogy a testi és lelki gátlások mellett a mentális hátráltató tényezőket is megszüntesse a növendék estében.

Nagyfokú veszélyforrás lehet, hogy a legtöbb családban és a köznevelési intézményben nincsenek kedvező körülmények a gyermekek önbizalomnöveléséhez, ezért az interneten keresik ezt a lehetőséget, amely azzal járhat, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek olyan kártékony emberekkel szemben, akik kedveskedéssel, csalogatással és dicsérgetésekkel átvehetik az irányítást az életük felett, kezdetben az online, majd a személyes térben is.

            A pedagógustársadalom rendkívül nehéz helyzetben van, hiszen ahhoz hogy a tanárok képessé váljanak szakmai és személyes segítséget nyújtani a gyermekeknek, előbb nekik is szükséges tapasztalatot gyűjteni az online tér káros hatásai, a kialakuló kedvezőtlen élethelyzetek és a kártékony személyek tekintetében.

Sajnos ez azért fokozottan nehéz, mert jellemzően nem a magabiztos, tájékozott, diplomás felnőtt értelmiségi tanárokból áll a zaklatók, vagy befolyásolók célközönsége, hanem az önbizalomhiányos, kiszolgáltatott, figyelemre vágyó, tájékozatlan és képzetlen – jellemzően nehéz körülmények között nevelkedő és emiatt bármire rávehető - tanulókból. Így tehát a tanárok csak másodkézből értesülhetnek az interneten – a tanulókkal szemben - elkövetett bűncselekményekről, atrocitásokról és abúzusokról.

Helyes lépések a pedagógusok részéről a hét minden napjára:

1.      az IKT eszközök fajtáinak és funkcióinak elméleti szintű megismerése

2.      a IKT eszközök funkióinak gyakorlati szintű megismerése és használata

3.      az IKT környezet szereplőinek és platformjainka megismerése, globálinternetes tapasztalatszerzés

4.      az IKT környezetben magabiztos tájékozódási képességek kialakítása

5.      az IKT környezeti erősségek, lehetőségek, gyengeségek és veszélyek azonosítása

6.      az IKT környezeti erősségek, lehetőségek, gyengeségek és veszélyek tudatosítása

7.      az IKT környezetben a tanulók védelme megelőzés és problémamegoldás által,

segítségnyújtás az internetes törvények, rendeletek és szabályok kialakításában

 

Hasznosan és tudatosan kihasználva az internet és az IKT eszközök lehetőségeit minden tanulónak biztosíthatjuk

 a gyors fejlődést, a kedvező előmenetelt és az érvényesülési lehetőséget, ezért ezúton is arra kérem

a pedagógus- és szülőtársaimat, hogy segítsék, támogassák ebben a tanulókat, gyermekeinket!

 

Ehhez a témához kapcsolódóan megtalálható

a NemzetiMédia- és Hírközlési Hatóság által közreadott 7 pontos segítség

szülők számára gyermekük online térben történő jelenlétével kapcsolatban:

1. Ismerje meg az internet használatát!

2. Egészséges online tartalmat fogyasszon!

3. Kerüljön mindent, ami káros!

4. Ne az online térben tájékozódjon a szexualitásról!

5. Ismerje meg a netikettet!

6. Idegentől nincs édesség!

7. Tudatos gyerekből tudatos felnőtt válik

Bővebb információt és segédanyagokat a témakörben az NMHH tematikus oldalán,

a Gyerek a neten lehet megtalálni.

Tematikus tesztek kvízek: https://digipedia.hu/

 

Keress fel bátran, minden segítséget készséggel megadok!

 

 

           

Legyen az idézhető mottónk:

”A múlt értékeit, a jelen eszközeivel, a jövő szépségéért!”

Domokos // 2022

 

Ehhez is minden segítséget készséggel megadok, keress fel bátran!

Ha további segítségre van szükséged, ennek a blogbejegyzésnek

a teljes változatát ebook és podcast formában is elérheted.

 

Hasznos kiegészítő információkért rendeld meg az alábbi tananyagokat:

Karrierépítés zenészeknek promovideo

Karrierépítés zenészeknek digitális tananyag

 

Kultúramarketing promovideo

Kultúramarketing digitális tananyag

 

Kultúramenedzsment promovideo

Kultúramenedzsment digitális tananyag

 

Amennyiben bármilyen probléma, kérdés, vagy kérés merül fel, keress fel bátran, mindenben segítek!

Extra tartalmak eléréséhez iratkozz fel YT csatornámra és like-olj a Facebookon!

 

Debrecen, 2023. Február 8.                                                                                      Domokos János Antal

Trombitaművész-tanár, Karmester,

Nemzeti ösztöndíjas Zeneszerző, Szövegíró,

Szakvizsgázott pedagógus, Közoktatási vezető,

     a Művészi Zene Kör tehetségmenedzselő szervezet és

az Alternatív Lehetőségek Művészeti Akadémia vezetője